گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز دوشنبه 11 تیر 1403

گزارش وضعیت بازار امروز دوشنبه 11 تیر 1403
حراج شمش طلا

حراج شمش طلا

شاخص کل

0.11+%

+2,157

2,075,145

شاخص هم وزن

0.01-%

-82

668,153

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز دوشنبه 11 تیر ماه ۱۴۰۳ با افزایش 2157 واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 75 هزار و 145 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 82 واحدی به عدد 668153 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز دوشنبه 11 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 11 تیر 1403
ارزش معاملات 11 تیر 1403
نمودار پول درشت 11 تیر 1403
نمودار پول درشت 11 تیر 1403

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2763

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 3289

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

324-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

140+ 

ارزش معاملات خرد بازار 2763 میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 3289 میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 324 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت مثبت 140 میلیارد تومان است که به معنی ورود پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 11 تیر 1403
نمادها 11 تیر 1403

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

49%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

51%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 176 میلیارد تومان)

35 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 325 میلیارد تومان)

103

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

حکشتی

ذوب

فملی

شستا

مبین

وبملت

اخابر

فولاد

فولاد

ثفارس

نوری

پکرمان

کنور

نوری

 

 

سرانه ها 11 تیر 1403
سرانه ها 11 تیر 1403

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

32

قدرت خریدار به فروشنده

1

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

32

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

فلزات اساسی

انبوه سازی

خودرو

شیمیایی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

پکرمان

ثپردیس

حفارس

وبملت

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

پکرمان

لپیام

سغرب

غبهنوش

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7698

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

125

قیمت دلار آزاد (تومان)

62000

قیمت دلار حواله (تومان)

43106

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

44%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

 

قاب پایانی بازار امروز دوشنبه 11 تیر 1403

نقشه بازار11 تیر 1403
نقشه بازار11 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1-نمادهای شسپا شنفت شبهرن شرانل از صنعت روانکار طی افشای اطلاعات الف در سامانه کدال خبر از افزایش نرخ 10 درصدی دادند. افزایش قیمت مذکور به دلیل افزایش هزینه های تولید شامل قیمت لوبکات، نرخ ارز و به تبع آن مواد افزودنی ، مواد اولیه وارداتی، مواد بسته بندی و سایر هزینه ها می باشد. منبع: کدال

2-سی و ششمین حراج شمش طلای مرکز مبادله فردا سه شنبه 12 تیر ماه 1403 برگزار می شود. با معامله ۲۲۵  کیلوگرم شمش طلا در حراج سی و پنجم مرکز مبادله ایران، حجم کل معاملات شمش در این مرکز به ۵۸۱۴ کیلوگرم رسید. ۲۲۵ کیلوگرم با میانگین قیمت چهار میلیارد و ۶۵۲ میلیون تومان به ازای هر شمش طلای استاندارد معامله شد. منبع: مرکز مبادله

3-پایگاه خبری بازار سرمایه گزارش خالص جریان وجوه نقد کارگزاری ها را در هفته ی دوم تیر ماه 1403 منتشر کرد. طبق این گزارش حقیقی ها 45442 میلیارد ریال وارد کارگزاری ها کردند و حقوقی ها 60681 میلیارد ریال از کارگزاری ها خارج کردند. نسبت کدهای خریدار به فروشنده حقیقی به 0.89 رسید. منبع: سنا

4-بر اساس اطلاعات منتشر شده از طرف شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، در سه ماه ابتدایی سال جاری، تعداد ۲۶۰ هزار و ۵۴۸ سهامدار در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند و در عین حال در این بازه زمانی ۲۴۸ هزار و ۲۲۳ سهامدار نیز در این سامانه احراز هویت شده‌اند.  بنابراین، اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان نشان می‌دهد که از آغاز ثبت نام و احراز هویت تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۳ تعداد ۴۶ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۹۴۸ ثبت نام و ۳۹ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۹۰۳ احراز هویت در سامانه سجام توسط سمات انجام شده است. منبع: سنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *