گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز  سه شنبه 1 خرداد 1403

دامنه ی نوسان بورس محدود شد

دامنه ی نوسان بورس محدود شد

شاخص کل

0.06+%

1,246

2,113,730

شاخص هم وزن

0.12-%

796-

693,914

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز سه شنبه 1  خرداد ماه ۱۴۰۳  با افزایش 1246  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 113 هزار و 730 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 796  واحدی به عدد 693914 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز سه شنبه 1 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

نمودار تاریخی ارزش معاملات

ارزش معاملات 1 خرداد 1403

ورود و خروج نقدینگی حقیقی 1 خرداد 1403

ورود و خروج نقدینگی حقیقی 1 خرداد 1403

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2334

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 4043

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

211-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

460+ 

ارزش معاملات خرد بازار 2334  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 4043  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 211 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت مثبت 460  میلیارد تومان است که به معنی ورود پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

تعداد نمادهای مثبت و منفی بازار 1خرداد 1403

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

36 %

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

 64 %

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 136 میلیارد تومان)

85 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 410 میلیارد تومان)

155

7 نماد تاثیرگذار بر شاخصفملیفولادنوریفارسبوعلیخودروتاصیکو
7 نماد پر تراکنشذوبفولادخودرووبملتشستافملیبوعلی

سرانه خرید و فروش حقیقی بازار 1 خرداد 1403

سرانه خرید و فروش حقیقی بازار 1 خرداد 1403

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

24

قدرت خریدار به فروشنده

0.8

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

31

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

فلزات اساسی

شیمیایی

خودرویی

انبوه سازی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

وتوسم

فملی

خودرو

فولاد

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

دفرا

زگلدشت

وشمال

شگویا

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)8107
قیمت دلار آزاد (تومان)57000
قیمت دلار حواله (تومان)41894

 

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)135
فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)36 %

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز سه شنبه 1 خرداد 1403

نقشه بازار 1 خرداد 1403

اخبار مهم روز:

1_ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در روز جاری با هدف حمایت از حقوق سهامداران و جلوگیری از تداخل در فرآیندهای بازارهای سرمایه که ذینفعان وسیعی دارد، تشکیل جلسه داد. در این جلسه موضوعاتی از قبیل بررسی درخواست های جاری چند نهادهای مالی، موافقت با تغییر سهامداری یک نهاد مالی، اصلاح دستورالعمل مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد. همچنین در این جلسه، دامنه نوسان معاملات سهام ۲+- درصد و صندوق‌های سهامی ۴+- درصد تعیین شد. منبع: سنا

2_ طبق اعلام مرز مبادله ارز و طلای ایران بیست و هشتمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد مرکز مبادله ایران، امروز سه‌شنبه اول خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. منبع: مرکز مبادله ایران

3_ بعد از ظهر دیروز جلسه سران قوا برگزار و هشتم تیرماه به عنوان روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم تعیین شد. بر اساس تقویم مصوب انتخابات ثبت‌نام نامزدها در روزهای دهم تا چهاردهم خرداد انجام می‌شود و زمان تبلیغات انتخاباتی نیز از روز ۲۳ خرداد لغایت صبح هفتم تیرماه خواهد بود. منبع: خبرگزاری مهر

4_ قیمت جهانی مس به قله ی 11000 دلاری رسید و قیمت جهانی روی 3100 دلار را پشت سر گذاشت. با توجه به اینکه یکی از درایورهای اصلی شرکت های صادراتی قیمت های جهانی هست انتظار داریم شرکت های تولید کننده این محصولات تحت تاثیر مثبت قرار بگیرند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *