گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز سه شنبه 19 تیر 1403

گزارش وضعیت بازار امروز سه شنبه 19 تیر 1403
قیمت خودرو بعد از انتخاب پزشکیان

قیمت خودرو بعد از انتخاب پزشکیان

شاخص کل

0.19-%

4,278-

2,217,020

شاخص هم وزن

0.05-%

326-

709,706

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز سه شنبه 19 تیر ماه ۱۴۰۳ با کاهش 4278 واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 217 هزار و 20 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 326 واحدی به عدد 709706 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز سه شنبه 19 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 19 تیر 1403
ارزش معاملات 19 تیر 1403
نمودار پول درشت 19 تیر 1403
نمودار پول درشت 19 تیر 1403

 

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 3496

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 4977

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

425-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

84- 

 

 

ارزش معاملات خرد بازار 3496 میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 4977 میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 425 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 84 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

 

نمادها 19 تیر 1403
نمادها 19 تیر 1403

 

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

29%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

71%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 281 میلیارد تومان)

52 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 163 میلیارد تومان)

72

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فارس

ذوب

شپنا

شستا

وبملت

خزامیا

خودرو

ثامان

فولاد

وبملت

شتران

شپنا

بوعلی

فولاد

 

 

 

سرانه ها 19 تیر 1403
سرانه ها 19 تیر 1403

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

30

قدرت خریدار به فروشنده

0.9

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

32

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

فلزات اساسی

شیمیایی

انبوه سازی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

فولاد

وبملت

ثفارس

خزامیا

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

سکارون

حپرتو

غبهنوش

قشهد

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

8407

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

141

قیمت دلار آزاد (تومان)

59500

قیمت دلار حواله (تومان)

43379

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

37%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیارد دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

قاب پایانی بازار امروز سه شنبه 19 تیر 1403

نقشه بازار 19 تیر 1403
نقشه بازار 19 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1- فروش فوق‌العاده کوییک GXR-L از سوی پارس‌خودرو ( زیرمجموعه سایپا) از ساعت ۱۰ صبح امروز سه‌شنبه با قیمت قطعی ۳۸۴.۸ میلیون تومانی و موعد تحویل حداکثر ۹۰ روزه شروع شد و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد. براساس این گزارش، فروش فوق‌العاده این محصول برای سه گروه متقاضیان عادی، مادران و دارندگان خودروی فرسوده بوده و متقاضیان دارای حداقل سن ۱۸ سال و گواهینامه پایه سوم می‌توانند به‌ازای هر کد ملی برای خرید یک دستگاه اقدام کنند. منبع: بورس پرس

2- با معامله ۵۴۴ کیلوگرم شمش طلا در حراج سی و ششم مرکز مبادله ایران، رکورد معاملات شمش در این مرکز شکسته شد. از مجموع ۶۰۰ کیلوگرم شمش طلای عرضه شده در حراج های عمده و خرد تالار معاملات طلای این مرکز، ۵۴۴ کیلوگرم با میانگین قیمت چهار میلیارد و ۵۳۵ میلیون تومان به ازای هر شمش طلای استاندارد معامله شد. منبع: سنا

3- طبق آخرین گزارش تانکر ترکرز، ایران در ماه ژوئن 1 میلیون و 443 هزار و 441 بشکه نفت بصورت روزانه صادر کند. این مقدار نسبت به ماه قبل 20 درصد کمتر و بصورت نقطه به نقطه 3 درصد کمتر است.90 درصد نفت ایران در این ماه به چین صادر شده است.

4- رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: در اربعین امسال به هر زائر متقاضی به میزان ۲۰۰ هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می‌شود، پرداخت می شود و هیچ کامزدی هم نخواهد داشت. محمدرضا فرزین  در ادامه توضیح داد: سال گذشته ۲۰ روز مانده به اربعین ارز را در اختیار متقاضیان قرار دادیم. البته برخی مردم معتقد بودند اگر این امر زودتر رخ می داد بهتر بود. لذا امسال نیز این آمادگی را داریم که بعد از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و در راستای تکریم زائران محترم، عرضه ارز اربعین را به صورت دینار در شعب منتخب شبکه بانکی آغاز کنیم. منبع: سنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *