گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز سه شنبه 8 خرداد 1403

گزارش وضعیت بازار امروز سه شنبه 8 خرداد 1403

آخرین فرصت خرید خودرو های وارداتی

شاخص کل

0.57+%

11,714+

2,069,848

شاخص هم وزن

0.17+%

1,154+

681,701

 

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز سه شنبه 8 خرداد ماه ۱۴۰۳  با افزایش 11714  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 69 هزار و 848 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 1154  واحدی به عدد 681701 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  سه شنبه  8  خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2854

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2945

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

112+

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

420- 

ارزش معاملات خرد بازار 2854  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2945  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی مثبت 112 میلیارد تومان است که به معنی ورود  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 420  میلیارد تومان است که به معنی خروج پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

وضعیت نمادها 8 خرداد

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

60%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

40%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 485 میلیارد تومان)

224 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 344 میلیارد تومان)

136

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فملی

شبندر

فولاد

شپنا

شستا

شتران

وبملت

بوعلی

وغدیر

ثفارس

نوری

فاذر

فارس

فخوز

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

30

قدرت خریدار به فروشنده

1.1

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

28

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

شیمیایی

پالایشی

انبوه سازی

فلزات اساس

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

بوعلی

شپنا

شبندر

شتران

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

خفولا

وهامون

کاوه

بوعلی

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

 

ارزش ریالی بازار (همت)

7871

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

133

قیمت دلار آزاد (تومان)

58800

قیمت دلار حواله (تومان)

42043

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

40 %

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

قاب پایانی بازار امروز  سه شنبه  8 خرداد  1403

نقشه بازار 8 خرداد

اخبار مهم روز:

1_ مدیر عامل تامین سرمایه خلیج فارس اعلام کردند که کارهای لازم جهت عرضه پتروشیمی بندر امام در دستور کار است و طی سال گذشته پذیرش پتروشیمی اروند انجام شده و در صورتی که شرایط بازار مساعد باشد، عرضه می شود. پتروشیمی اروند بزرگترین تولیدکننه pvc در کشور است.

2_ آقای فرزین ریس کل بانک مرکزی عنوان کردند که افزایش نرخ بهره از زمستان سال گذشته با انتشار اوراق ۳۰ درصدی توسط بانک‌ها و تداوم آن با افزایش پی در پی نرخ بهره بین بانکی عاملی اثر گذار بر تداوم ریزش بازار سهام نبوده و این روند نزولی از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

3_ رئیس کل بانک مرکزی گفت: هدف نرخ رشد نقدینگی 25 درصدی را برای سال 1402 اعلام کردیم و با مجموعه ای از سیاست های متعارف  و غیر متعارف (بدون بهره گیری  از نرخ سود) توانستیم نرخ رشد نقدینگی را از 40.6 درصد به 24.3 درصد برسانیم. منبع: بانک مرکزی

4_ میانگین نرخ اخزا در پایان معاملات دیروز به 35 درصد رسید. فعلا اخزا با مداخلات سازمان بورس کنترل شده و جلوی افزایش نرخ ها گرفته شده است.

5_ رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد برای امسال نیز نرخ رشد نقدینگی 23 درصد با نوسان مثبت و منفی 2 برنامه ریزی شده است. منبع: بانک مرکزی

6_ سامانه ی خودروهای وارداتی (بنزینی) تا پایان روز چهارشنبه 9 خرداد 1403 صرفا جهت انتخاب خودروهای تویوتا هوندا اشکودا و نیسان در دسترس خواهد بود، لازم به ذکر است که هیچ ثبت نام جدیدی در این مرحله انجام نمیشه و صرفا متقاضیانی که اسفند ماه سال 1401 ثبت نام کردند می تونن خودروی خودشون رو انتخاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *