گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز چهار شنبه 20 تیر 1403

گزارش وضعیت بازار امروز چهار شنبه 20 تیر 1403
قیمت خودرو بعد از انتخاب پزشکیان

سود دو میلیاردی خودرو وارداتی

 

شاخص کل

0.35-%

7,810-

2,209,206

شاخص هم وزن

0.39-%

2,794-

706,902

 

 

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز چهار شنبه 20 تیر ماه ۱۴۰۳ با کاهش 7810 واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 209 هزار و 206 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 2794 واحدی به عدد 706902 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز چهار شنبه 20 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

 

ارزش معاملات 20 تیر 1403
ارزش معاملات 20 تیر 1403
نمودار پول درشت 20 تیر 1403
نمودار پول درشت 20 تیر 1403

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 3580

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 5055

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

492-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

165+ 

 

 

ارزش معاملات خرد بازار 3580 میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 5055 میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 492 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت مثبت 165 میلیارد تومان است که به معنی ورود پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 20 تیر 1403
نمادها 20 تیر 1403

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

22%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

78%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 250 میلیارد تومان)

47 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 198 میلیارد تومان)

91

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

شپدیس

فولاد

فولاد

ذوب

شپنا

شستا

کچاد

شپنا

فارس

حفارس

خودرو

شبندر

شستا

خساپا

 

 

سرانه ها 20 تیر 1403
سرانه ها 20 تیر 1403

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

30

قدرت خریدار به فروشنده

0.8

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

35

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

فلزات اساسی

شیمیایی

بانک

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

حفارس

فولاد

شستا

فملی

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

کقزوی

وثخوز

خمحور

زفکا

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

 

 

 

 

 

ارزش ریالی بازار (همت)

8415

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

142

قیمت دلار آزاد (تومان)

59000

قیمت دلار حواله (تومان)

43379

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

36%

 

 

 

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیارد دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

 

قاب پایانی بازار امروز چهار شنبه 20 تیر 1403

نقشه بازار 20 تیر 1403
نقشه بازار 20 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1- صادرات قند حاصل از شکر سفید بعد از ممنوعیت 5 ساله با ابلاغیه جدید گمرک، آزاد شد که رویدادی مثبت برای شرکت های قندی است. علی اکبر شامانی مدیر کل دفتر صادرات گمرک ، رفع ممنوعیت صادرات قند حاصل از شکر سفید را ابلاغ کرد که به استناد رای دیوان عدالت اداری رخ داده است. براساس این گزارش، صادرات قند حاصل از شکر سفید از اسفند 97 ( حدود 5.5 سال پیش ) تاکنون ممنوع بود و شرکت های بورسی و فرابورسی این گروه می توانند از این فرصت جدید استفاده کنند. منبع: بورس پرس

2- سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: از ابتدای امسال تا پایان هفته دوم تیر ماه، ۱۲۹۵ گواهی تمکن مالی الکترونیک صادر شده که شامل ۱۱۷۲ درخواست «تعداد صورت وضعیت دارایی» و ۱۲۳ درخواست «تعداد گواهی خلاصه معاملات» می‌شود. صدور گواهی تمکن مالی برای «دریافت خدمات کنسولی جهت اقامت در سایر کشورها و اثبات توان مالی دانشجویان برای پرداخت شهریه دانشگاه‌های بین‌المللی» از جمله مزیت‌های الکترونیکی شدن این خدمت است. سهامداران سجامی شده می‌توانند با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه (سامانه DDN)، به آدرس ddn.csdiran.ir «بخش میز خدمت الکترونیک»، با انتخاب نوع گواهی مورد نیاز خود، درخواست خود را ثبت کرده و نسخه الکترونیکی و مورد تایید صورت وضعیت دارایی خود را دریافت کنند. منبع: سنا

3- طبق گزارش اداره ی گمرک ایران در سه ماهه نخست سال 1403، میزان صادرات قطعی کالاهای غیر نفتی کشور به بیش از 37 میلیون تن و ارزش 13.5 میلیارد دلار رسید. این میزان صادرات نسبت به دوره ی مشابه سال قبل 7.6 درصد ارزش دلاری افزایش یافته است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت به 9 میلیون تن و ارزش 14.3 میلیارد دلار رسید. این میزان واردات نسبت به دوره ی مشابه سال قبل 1.3 درصد ارزش دلاری افزایش یافته است. بنابراین کسری تجاری در خرداد ماه سال جاری نسبت به اردیبهشت ماه، 245 میلیون دلار کاهش یافته است. در این مدت بیشترین میزان صادرات به کشورهای چین و عراق و امارات بوده است.

4- به گزارش مدیریت ارتباطات مرکز مبادله ایران، امروز چهارشنبه ۲۰ تیرماه سامانه حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران جهت استرداد وجه غیر فعال است و متقاضیانی که قصد استرداد وجه دارند، پس از بروزرسانی سامانه و از فردا پنج شنبه ۲۱ تیرماه به سامانه مراجعه کنند. منبع: مرکز مبادله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *