گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز  چهار شنبه  9 خرداد 1403

گزارش وضعیت بازار امروز  چهار شنبه  9 خرداد 1403

35 درصد سود بدون دردسر

شاخص کل

0.78+%

16,209+

2,086,084

شاخص هم وزن

0.54+%

3,675+

685,371

 

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز چهار شنبه 9 خرداد ماه ۱۴۰۳  با افزایش 16209  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 86 هزار و 84 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 3675  واحدی به عدد 685371 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  چهار شنبه  9 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2216

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2712

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

219+

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

233- 

ارزش معاملات خرد بازار 2216  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2712  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی مثبت 219 میلیارد تومان است که به معنی ورود  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 233  میلیارد تومان است که به معنی خروج پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

70%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

30%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 730 میلیارد تومان)

306 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 273 میلیارد تومان)

104

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فولاد

بوعلی

فملی

ثفارس

شپنا

شهر

شستا

واعتبار

تاپیکو

شستا

وبملت

کساپا

شبندر

وبصادر

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

33

قدرت خریدار به فروشنده

1.2

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

27

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

انبوه سازی

شیمیایی

سرمایه گذاری

کانه های فلزی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

ثفارس

وامید

بوعلی

وتوس

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

دارو

آپ

خفناور

کی بی سی

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

 

ارزش ریالی بازار (همت)

8047

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

137

قیمت دلار آزاد (تومان)

59000

قیمت دلار حواله (تومان)

42095

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

40%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز  چهار شنبه  9 خرداد  1403

اخبار مهم روز:

1_ دیروز طی جلسه ای ستاد اقتصادی دولت چهار مصوبه برای حمایت از بازار سرمایه داشت. اول نظارت بیشتر بر کنترل نرخ سود بانکی که بانک مرکزی مسئول بررسی تخلفات بانک ها شد، دوم برخی معافیت های مالیاتی برای اصلاح قانون بودجه 1403 تصویب شد، سوم موضوع اصلاح نرخ خوراک پالایشگاه ها بود که وزارت نفت بررسی های لازم رو انجام می دهد، چهارمین موضوع درباره ی خودرو بود که وزارت صمت مکلف شد که دوتا خودروساز اصلی کشور در قالب یک مصوبه تجدید ارزیابی داشته باشند. منبع: خبرگزاری مهر

2_ طبق نامه ی سازمان بورس به صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در رابطه با تبلیغات این صندوق ها در شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی استفاده از برخی کلمات گمراه کننده مثل بازدهی پایدار، بازدهی ثابت، سود قطعی، … ممنوع اعلام شد. حتی استفاده از عبارت نرخ سود موثر هم ممنوع اعلام شده است. بطور کلی هر تبلیغاتی که مفهوم بدون ریسک بودن را بدهد ممنوع است. منبع: کدال

3_ تعمیرات اساسی و اورهال واحدهای شیمیایی فاز 2 شرکت پتروشیمی تندگویان با نماد شگویا که از 29 فروردین شروع شده بود دیروز با موفقیت انجام شد و این واحد در حال فعالیت و تولید می باشد. برنامه زمانبندی اورهال شرکت های پتروشیمی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران منتشر شده است.

4_ وزیر اقتصاد تاکید کرد: بطور مشخص بورسی شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس و واگذاری سهام آن به مردم مورد اهتمام وزارت اقتصاد بود و بخشی از سهام این پالایشگاه در جریان مولدسازی اموال دولت به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) واگذاری می شود. منبع : بورس پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *