گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز شنبه 16 تیر 1403

گزارش وضعیت بازار امروز شنبه 16 تیر 1403
قیمت دلار با انتخاب پزشکیان

قیمت دلار با انتخاب پزشکیان

شاخص کل

4.2+%

88,179+

2,188,849

شاخص هم وزن

3.42+%

23,056+

698,098

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز شنبه 16 تیر ماه ۱۴۰۳ با افزایش 88179 واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 188 هزار و 849 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 23056 واحدی به عدد 698098 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز شنبه 16 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 16 تیر 1403
ارزش معاملات 16 تیر 1403
نمودار پول درشت 16 تیر 1403
نمودار پول درشت 16 تیر 1403

 

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 5786

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 3319

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

2098+

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

1952- 

 

 

ارزش معاملات خرد بازار 5786 میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش بالا تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 3319 میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی مثبت 2098 میلیارد تومان است که به معنی ورود پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 1952 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 16 تیر 1403
نمادها 16 تیر 1403

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

90%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

10%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 1968 میلیارد تومان)

493 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 167 میلیارد تومان)

51

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فملی

ولکار

فولاد

واعتبار

فارس

ثفارس

شپنا

فملی

شستا

وبانک

تاپیکو

ذوب

وبملت

فولاد

 

 

سرانه ها 16 تیر 1403
سرانه ها 16 تیر 1403

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

76

قدرت خریدار به فروشنده

2.5

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

30

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

شیمیایی

کانه ها فلزی

فلزات اساسی

چندرشته ای

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

فزر

وبانک

فملی

ثفارس

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

رفاه

وسرمد

خعمرا

ولکار

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7689

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

126

قیمت دلار آزاد (تومان)

59700

قیمت دلار حواله (تومان)

43206

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

38%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیارد دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

 

قاب پایانی بازار امروز شنبه  16 تیر 1403

نقشه بازار 16 تیر 1403
نقشه بازار 16 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1-برای چهارمین جلسه معاملاتی متوالی، قیمت بیت کوین با نگرانی از فروش بالقوه توسط دولت‌ها، وخیم شدن شرایط در یک صرافی ورشکسته و استخراج‌کنندگان در مضیقه، به پایین‌ترین سطح خود از ماه فوریه رسید. بیت کوین هم اکنون حدود ۲۵ درصد نسبت به رکورد ماه مارس خود کاهش یافته است، چرا که هیجان پیرامون صندوق‌های قابل معامله در بورس آمریکا که مستقیماً روی این توکن سرمایه‌گذاری می‌کنند، جای خود را به ترس از افزایش نرخ بهره برای مدت طولانی‌تر و عدم قطعیت سیاسی داده است.

2- تالار خودرو بورس کالا امروز شنبه 16 تیر ماه 1403 میزبان عرضه 20 دستگاه کامیونت فورس کابین بدون خواب 6 تن بدون کاربری و 20 دستگاه کامیونت فورس کابین خوابدار 6 تن بدون کاربری متعلق به شرکت بهمن دیزل است.

3- واکنش معنادار تتر به نتیجه انتخابات و ریزش شبانه از 62 هزار تومان تا زیر 60 هزار تومان،همچنین نوسانات طلا قبل از انتخابات نشان دهنده پیشخور شدن قیمت ها و پیش بینی انتخاب پزشکیان بود. بازار سرمایه هم امروز سراسر سبز رنگ شد و به استقبال رئیس جمهور جدید رفت. صندوق های اهرمی صف خرید شدند و صندوق های طلایی بازار یکپارچه منفی شدند. وضعیت پارمترهای بازار سرمایه فعالین بازار را به رونق بورس امیدوار کرد.

4- با اعلام پایان رای گیری روز جمعه و شمارش آرا، مسعود پزشکیان با حدود 3 میلیون رای بیشتر به عنوان نهمین رئیس جمهور کشور انتخاب شد.طبق آمار رسمی مشارکت در انتخابات 49.8 درصد بوده است و بر اساس اعلام سخنگوی ستاد انتخابات کشور، در گزارش نهایی شمارش آرا، از مجموع ۳۰میلیون و ۵۳۰هزار و ۱۷۵رای، مسعود پزشکیان ۱۶میلیون و ۳۸۴هزار و ۴۰۳ رای معادل ۵۳.۶ درصد آرا پیروز انتخابات شد. همچنین سعید جلیلی  ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۳۷۹ رای معادل ۴۴.۳۴ درصد آرا را از آن خود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *