گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز چهار شنبه 13 تیر 1403

قیمت خودرو با انتخاب پزشکیان

قیمت خودرو با انتخاب پزشکیان

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز چهار شنبه 13 تیر ماه ۱۴۰۳ با افزایش 10361 واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 100 هزار و 662 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 1907 واحدی به عدد 675047 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز چهار شنبه 13 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 13 تیر 1403
ارزش معاملات 13 تیر 1403
نمودار پول درشت 13 تیر 1403
نمودار پول درشت 13 تیر 1403

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 3640

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 3273

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

214-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

88- 

 

 

ارزش معاملات خرد بازار 3640 میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش بالا تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 3273 میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 214 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 88 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 13 تیر 1403
نمادها 13 تیر 1403

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

59%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

41%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 147 میلیارد تومان)

36 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 234 میلیارد تومان)

85

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فولاد

شستا

فملی

فولاد

حکشتی

خزامیا

بوعلی

ذوب

شستا

ثفارس

بفجر

حکشتی

شپدیس

حفارس

 

 

سرانه ها 13 تیر 1403
سرانه ها 13 تیر 1403

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

42

قدرت خریدار به فروشنده

1.2

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

36

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

فلزات اساسی

شیمیایی

خودرو

حمل و نقل

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

شستا

حکشتی

فولاد

حفارس

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

خمحور

بفجر

حکشتی

فن آوا

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7571

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

124

قیمت دلار آزاد (تومان)

60700

قیمت دلار حواله (تومان)

43106

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

41%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

قاب پایانی بازار امروز چهار شنبه 13 تیر 1403

نقشه بازار 13 تیر 1403
نقشه بازار 13 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1-گزارش تحولات معاملات بازار مسکن شهر تهران در خرداد ماه 1403 توسط بانک مرکزی منتشر شد در ماه مورد گزارش، متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده از طريق بنگاههاي معاملات ملکي شهر تهران 859.1  ميليون ريال بود که حاک ي از افزايش 4.1 درصدي نسبت به ماه قبل ميباشد. منبع: بانک مرکزی

2- وزیر صمت اعلام کرد: پیش فروش خودرو به زودی برگزار خواهد شد. مردم عجله نکنند، به زودی وضعیت بازار خودرو به گونه‌ای خواهد شد که خودروسازها وام می‌دهند تا مردم ماشین بخرند.

3- مدیر عامل شرکت ملی گاز از صدور مجوز عرضه ۱۲۵ میلیون‌ مترمکعب گاز در بورس انرژی از سوی سازمان برنامه بودجه خبر داد و گفت: تا سقف ۱۰ میلیارد مترمکعب گواهی صرفه‌جویی منتشر خواهیم کرد. وزارت نفت مکلف شده باید حداقل ۴ همت اوراق بهینه‌سازی را امسال منتشر کند. منبع: ایسنا

4-دومین مناظره دومین مرحله چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری، دیشب 12 تیرماه از ساعت 21:30 بصورت زنده پخش و با موضوع اقتصادی شد. اظهارنظرات هر دو کاندیدا نشان می دهد روش مدیریت اقتصادی کشور توسط این کاندیدا کاملا متفاوت از هم می باشد. آقای پزشکیان عنوان کردند با واردات خودروهای خارجی و حذف تعرفه های بالای واردات، حباب قیمتی خودروهای خارجی تخلیه شده و قیمت خودروی وارداتی نزدیک به خودروی داخلی می شود همین موضوع باعث ایجاد فضای رقابتی شده و خودروساز داخلی را هم به فکر افزایش کیفیت محصول خود می اندازد. البته دولت آینده در صورت عدم تامین منابع ارزی واردات قادر به اجرای این طرح بصورت گسترده نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *