گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز یکشنبه 10 تیر 1403

گزارش وضعیت بازار امروز یکشنبه 10 تیر 1403

دور دوم انتخابات

شاخص کل

1.1-%

-23,110

2,072,913

شاخص هم وزن

1.53-%

-10,409

668,251

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز یکشنبه 10 تیر ماه ۱۴۰۳ با کاهش 23110 واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 72 هزار و 913 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 10409 واحدی به عدد 668251 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز یکشنبه 10 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 10 تیر 1403
ارزش معاملات 10 تیر 1403
نمودار پول درشت 10 تیر 1403
نمودار پول درشت 10 تیر 1403

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 3426

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 3155

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

950-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

34- 

ارزش معاملات خرد بازار 3426 میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش بالاتر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 3155 میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 950 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 34 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 10 تیر 1403
نمادها 10 تیر 1403

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

12%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

88%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 73 میلیارد تومان)

16 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 573 میلیارد تومان)

248

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فولاد

ذوب

نوری

شستا

فملی

خودرو

وبملت

وبملت

شپنا

فولاد

خودرو

شپنا

شستا

شتران

سرانه ها 10 تیر 1403
سرانه ها 10 تیر 1403

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

27

قدرت خریدار به فروشنده

0.8

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

36

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

فلزات اساسی

انبوه سازی

بانک

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

ثفارس

فولاد

شستا

خودرو

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

ستران

لپیام

وسپه

غالبر

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7698

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

125

قیمت دلار آزاد (تومان)

62000

قیمت دلار حواله (تومان)

43106

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

44%

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز یکشنبه 10 تیر 1403

نقشه بازار10 تیر 1403
نقشه بازار10 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1-چهاردهمین جلسه حراج سکه طلا در روز دوشنبه مورخ ۱۱ تیرماه ماه ۱۴۰۳، برگزار خواهد شد. این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به آدرس اینترنتی ice.ir برگزار می شود و دارایی موضوع چهاردهمین حراج، تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته بندی است. منبع: بانک مرکزی

2-تالار خودرو بورس کالا امروز میزبان عرضه 20 دستگاه کامیون کشنده امپاور و 20 دستگاه کامیون فورس متعلق به شرکت بهمن دیزل است.

بر این اساس جزییات عرضه کامیون کشنده امپاور (EM POWER) بدین شرح است:

 تعداد: 20 دستگاه

عرضه کننده: بهمن دیزل

قیمت پایه: 4 میلیارد و 441 میلیون و 500 هزار تومان

 درصد پیش پرداخت: 10 درصد

تاریخ عرضه: 10 تیر

تاریخ تحویل: 10 شهریور

همچنین جزییات عرضه کامیون فورس (FORCE) کابین خوابدار 8.5 تن بدون کاربری بدین قرار می‌باشد:

تعداد: 20 دستگاه

عرضه کننده: بهمن دیزل

قیمت پایه: یک میلیارد و 582 میلیون تومان

درصد پیش پرداخت: 10 درصد

تاریخ عرضه: 10 تیر

تاریخ تحویل: 10 شهریور

3-مهران محرمیان معاون فناوری بانک مرکزی گفت: چک کاغذی از شبکه بانکی تا 3 سال آینده حذف و با چک الکترونیکی جایگزین می‌شود، چک الکترونیکی ساده و راحت است،‌ بانک مرکزی از نظر تامین زیر ساختها برای سفته و برات الکترونیکی آماده است و به زودی در اولین بانک عملیاتی می‌شود. وی درباره چک الکترونیکی گفت: تاکنون 300 هزار چک الکترونیکی در شبکه بانکی نقد شده و گرچه یک درصد از کل چک‌ها هم نیست،‌ اما زیر ساخت فراهم است و به زودی در سراسر شبکه بانکی اجرا می‌شود.

4-سازمان خصوصی سازی طبق مصوبه هیات وزیران، نسبت به واگذاری سهام دولت در ۹ شرکت اقدام خواهد کرد: بر این اساس سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد شادگان، فولاد غدیر نیریز، فولاد سفید چهار محال، اپال پارسیان، فولاد سبزوار، آلومینای ایران، پالایش گاز پارسیان، پالایش گاز فجر جم واگذار خواهد شد.

5-در جلسه مشترکی که فی مابین سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان حسابرسی و جامعه حسابداران رسمی ایران برگزار شد آقای عشقی اظهار داشت: درصدد هستیم تا ارتباطات ایجاد شده در سطح جامعه و سازمان حسابرسی را از طریق همکاری‌های مشترک توسعه دهیم. وی به آمادگی سازمان بورس برای سرمایه‌گذاری‌ در توسعه نرم افزارهای مورد نیاز حرفه حسابرسی اشاره کرد و گفت: با توجه به اثر چشمگیر این نرم افزارها در زمینه رسیدگی و ایجاد شفافیت در بازار سرمایه، از امکان سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت‌ها برخورداریم و اکنون در انتظار پیشنهادات لازم در این زمینه هستیم.

عشقی خاطرنشان کرد: اکنون در حال بازنویسی کدال هستیم و در ادامه آن می‌توان افزونه‌هایی را برای فراهم شدن دیتای مورد نیاز صنعت حسابرسی در نظر بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *