گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز  شنبه  19 خرداد 1403

40 درصد سود دبدون ریسک
40 درصد سود دبدون ریسک

40 درصد سود بدون ریسک با اخزا

شاخص کل

0.89-%

18,175-

2,063,572

شاخص هم وزن

0.53-%

3,565-

675,574

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز شنبه 19 خرداد ماه ۱۴۰۳  با کاهش 18175  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 63 هزار و 572 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 3565  واحدی به عدد 675574 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  شنبه  19 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 19 خرداد 1403
ارزش معاملات 19 خرداد 1403
نمودار پول درشت 19 خرداد
نمودار پول درشت 19 خرداد

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2058

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2943

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

607-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

382- 

ارزش معاملات خرد بازار 2058  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2943  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 607 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 382  میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 19 خرداد
نمادها 19 خرداد

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

5%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

95%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 141 میلیارد تومان)

22 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 1181 میلیارد تومان)

488

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پر تراکنش بازار

فملی

ذوب

فولاد

وتجارت

شپنا

وبملت

نوری

فولاد

شبندر

فملی

شستا

شپنا

فارس

شستا

سرانه ها 19 خرداد
سرانه ها 19 خرداد

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

23

قدرت خریدار به فروشنده

0.6

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

35

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

فلزات اساسی

خودرو

شیمیایی

بانک

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

وتجارت

خودرو

وبملت

فولاد

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

وتوکا

شدوص

ورازی

وکبهمن

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

8037

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

136

قیمت دلار آزاد (تومان)

59400

قیمت دلار حواله (تومان)

42325

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

40%

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز  شنبه  19 خرداد  1403

نقشه بازار 19 خرداد
نقشه بازار 19 خرداد

اخبار مهم روز:

1-فعالیت نخستین سکوی تامین مالی جمعی ارزی از شنبه، ۱۹ خرداد در فرابورس به طور رسمی آغاز می‌شود. این سکو با هدف تامین مالی ارزی شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب سرمایه‌گذاران خارجی راه‌اندازی شده است.

2-مایک نووگراتز، مدیرعامل گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، همچنان نسبت به چشم‌انداز بیت‌کوین خوش‌بین بوده و بر این باور است که ریسک رمزارز مذکور به سمت افزایش قیمت است و درصورت بریک‌آوت قیمت از بالاترین محدوده تاریخی خود یعنی ۷۳ هزار دلار در هفته آینده، می‌تواند سال جاری را با قیمت ۱۰۰ هزار دلار به پایان برساند. نووگراتز همچنین شفافیت بیشتر در قوانین و همچنین احتمال تصویب لایحه FIT21 توسط سنا ایالات متحده را به‌عنوان محرک‌های اصلی معرفی می‌کند.

3-طبق ابلاغ بخشنامه مهم بانک مرکزی به شبکه بانکی درباره رعایت نرخ سود بانکی، بانکها مکلفند جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی را با قید فوریت برگزار کنند؛ برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد. لازم به توضیح است، در صورت عدم رعایت مفاد این بخشنامه و نرخ‌‌های سود مقرر، ارجاع موضوع به هیأت انتظامی بانک‌ها و یا اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین و مقررات در مورد صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل، اعضای مرتبط هیأت ‌مدیره و مدیر ارشد واحد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) بانک‌‏/مؤسسه اعتباری متخلف در دستور کار قرار خواهد گرفت. منبع: بانک مرکزی

4-فرشاد محمدپور معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرد سیاست بانک مرکزی همان دستورالعملی است که سال 1402 منتشر شده است و حداکثر نرخ سود در نظام بانکی باید 22.5 درصد باشد. سپرده های بانکی با نرخ سود بالا و غیر قانونی باید ابطال شوند. منبع: بانک مرکزی

5-بانک مرکزی نرخ بهره بین بانکی را برای هفته ی منتهی به 16 خرداد با افزایش 0.03 درصدی نسبت به هفته ی پیش 23.64 درصد اعلام کرد. منبع: بانک مرکزی  

6-آقای مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش همکاری‌های این وزارتخانه با سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: تقویت بازار سرمایه یکی از بسترهای مهم مشارکت مردم در تولید و اقتصاد است که این مهم با ورود شرکت‌های جدید به بورس برای سال ۱۴۰۳ پیگیری می‌شود. منبع: سنا

7-چندی پیش کنسرسیومی متشکل از 6 بانک باشگاه پرسپولیس رو خریدند. بانک صادرات، اقتصاد نوین و رفاه هر کدوم 5 درصد از سهام خودشون رو بصورت امانی به مدت یک سال در اختیار بانک شهر قرار دادند. بنابراین بانک شهر با 45 درصد سهم سهامدار عمده باشگاه پرسپولیس شد.

دیدگاهی در مورد “گزارش وضعیت بازار امروز  شنبه  19 خرداد 1403

  1. مریم آقامحمدی گفت:

    عالی بود ممنون

    1. پشتیبان واندربورس گفت:

      ممنون از دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *