گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز شنبه 2 تیر 1403

4 صندوق اهرمی برتر
گزارش وضعیت بازار امروز شنبه 2 تیر 1403

4 صندوق اهرمی برتر

 

شاخص کل

0.19+%

3,934+

2,047,915

شاخص هم وزن

0.04+%

241+

665,973

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز شنبه 2 تیر ماه ۱۴۰۳  با افزایش 3934  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 47 هزار و 915 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 241  واحدی به عدد 665973 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  شنبه  2 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 2 تیر 1403
ارزش معاملات 2 تیر 1403
نمودار پول درشت 2 تیر 1403
نمودار پول درشت 2 تیر 1403

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2750

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2569

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

268-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

539- 

 

ارزش معاملات خرد بازار 2750  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2569  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 268 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 539  میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 2 تیر 1403
نمادها 2 تیر 1403

وضعیت نماد های بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

39%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

61%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 192 میلیارد تومان)

102 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 477  میلیارد تومان)

208

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

نوری

خودرو

فملی

ذوب

بوعلی

شپنا

فولاد

فولاد

وامید

خگستر

ومعادن

شستا

شستا

وبملت

سرانه ها 2 تیر 1403
سرانه ها 2 تیر 1403

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

37

قدرت خریدار به فروشنده

1.2

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

31

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

فلزات اساسی

شیمیایی

چندرشته ای

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

دامین

وبانک

خگستر

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

زکشت

ثعتما

بمیلا

سهرمز

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7795

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

132

قیمت دلار آزاد (تومان)

59250

قیمت دلار حواله (تومان)

42952

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

38%

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

 

قاب پایانی بازار امروز  شنبه  2 تیر  1403

نقشه بازار 2 تیر 1403
نقشه بازار 2 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1-پایگاه خبری بازار سرمایه، گزارش خالص جریان وجوه نقد کارگزاری ها در هفته ی پایانی خرداد را منتشر کرد. حقیقی ها 10655 و حقوقی ها 69069 میلیارد ریال وارد کارگزاری ها کردند. نسبت کدهای خریدار به فروشنده حقیقی 0.51 شد. منبع: سنا

2-آگهی 34 امین حراج شمش طلای مرکز مبادله ی ایران منتشر شد، فردا یکشنبه 3 تیر ماه 1403 از ساعت 12 الی 16 برگزار می شود. متقاضیان خرید شمش طلای مرکز مبادله ایران می توانند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال(۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه دوم تیر ماه، در سی و چهارمین حراج این مرکز شرکت کنند. منبع: مرکز مبادله

3-بر اساس گزارش معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، به میزان ۱۰۶ درصد افزایش یافت. افزایش ۱۰۶ درصدی مقدار تولید صنعت خودرو و ساخت قطعات در اردیبهشت ماه عمدتاً ناشی از افزایش مقدار تولید نمادهای خودرو (افزایش مقدار تولید گروه پژو، تارا و خودروهای تجاری نشده سایت‌ها (در ماه گذشته صفر بوده است) به ترتیب به میزان ۷۲%، ۱۲۰% و ۶، ۶۷۷ دستگاه)، خساپا (افزایش مقدار تولیدخانواده X۲۰۰ (تیبا، کوئیک، ساینا) و وانت ۱۵۱ به ترتیب به میزان ۷۷% و ۱۰۲%)، خپارس (افزایش مقدار تولید گروه ۲۰۰Q به میزان ۸۶%) و خزامیا (افزایش مقدار تولید گروه نیسان به میزان ۱۱۹%) به ترتیب به میزان ۱۰۹%، ۹۹%، ۱۰۱% و ۱۱۹% بوده است. همچنین دلیل اصلی افزایش میزان تولید و به تبع آن رشد مقدار فروش و درآمد صنعت خودرو و ساخت قطعات ناشی از افزایش تعداد روزهای کاری اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه و اخذ افزایش نرخ بیش از ۴۵ درصدی خانواده پژو پارس، ۱۰ درصدی خانواده هایما و ۲۰ درصدی وانت ۱۵۱ است. منبع: سنا

4-در پایان مجمع عمومی سالانه شرکت پتروشیمی مارون به ازای هر سهم 750 تومان سود نقدی تقسیم شد.

5-ریال دیجیتال در جزیره ی کیش عملیاتی شد: مشتریان شبکه بانکی از تیرماه ۱۴۰۳ می‌توانند بدون استفاده از پول‌های کاغذی یا کارت‎های بانکی با شیوه‌های نوین خرید‌های خود را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *