گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز  یکشنبه  20 خرداد 1403

بیت کوین 100 هزار دلاری
بیت کوین 100 هزار دلاری تا آخر سال

بیت کوین 100 هزار دلاری تا آخر سال

شاخص کل

0.14-%

2,925-

2,061,465

شاخص هم وزن

0.49-%

3,329-

672,330

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز یکشنبه 20 خرداد ماه ۱۴۰۳  با کاهش 2925  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 61 هزار و 465 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 3329  واحدی به عدد 672330 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  یکشنبه  20 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 20 خرداد 1403
ارزش معاملات 20 خرداد 1403
نمودار پول درشت 20 خرداد
نمودار پول درشت 20 خرداد

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2773

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2767

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

354-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

133- 

ارزش معاملات خرد بازار 2773  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش بالا تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2767  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 354 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 133  میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 20 خرداد
نمادها 20 خرداد

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

29%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

71%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 243 میلیارد تومان)

46 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 620 میلیارد تومان)

259

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فملی

ذوب

فولاد

خودرو

نوری

فولاد

وبملت

خگستر

شستا

شپنا

بوعلی

وبملت

وامید

فملی

سرانه ها 20 خرداد
سرانه ها 20 خرداد

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

30

قدرت خریدار به فروشنده

1

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

30

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

شیمیایی

فلزات اساسی

بانک

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

وبملت

فولاد

خودرو

فملی

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

حپارسا

ساذری

سیدکو

کخاک

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

8152

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

138

قیمت دلار آزاد (تومان)

59300

قیمت دلار حواله (تومان)

42491

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

40%

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز  یکشنبه  20 خرداد  1403

نقشه بازار 20 خرداد
نقشه بازار 20 خرداد

اخبار مهم روز:

1-سی و دومین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. منبع: مرکز مبادله ایران

2-مایک نووگراتز، مدیرعامل گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، همچنان نسبت به چشم‌انداز بیت‌کوین خوش‌بین بوده و بر این باور است که ریسک رمزارز مذکور به سمت افزایش قیمت است و درصورت بریک‌آوت قیمت از بالاترین محدوده تاریخی خود یعنی ۷۳ هزار دلار در هفته آینده، می‌تواند سال جاری را با قیمت ۱۰۰ هزار دلار به پایان برساند. نووگراتز همچنین شفافیت بیشتر در قوانین و همچنین احتمال تصویب لایحه FIT21 توسط سنا ایالات متحده را به‌عنوان محرک‌های اصلی معرفی می‌کند. مایک بلشه مدیرعامل شرکت نگهداری دارایی های دیجیتال پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین تا پایان امسال به 125 تا 135 هزار دلار خواهد رسید.

3-با مجوز وزیر نفت امکان صادرات فرآورده‌های اصلی نفتی شامل بنزین و گازوییل که از بورس خریداری شده، برای اشخاص حقیقی فراهم شد.

4-دوازدهمین جلسه حراج سکه طلای مرکز مبادله در روز دوشنبه مورخ ۲۱ خرداد ماه ۱۴۰۳، برگزار خواهد شد. این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به آدرس اینترنتی market.ice.ir برگزار می شود و دارایی موضوع دوازدهمین حراج، تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته بندی است. منبع: مرکز مبادله ایران

5-کاهش شدید 76 درصدی صادرات فولاد، بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط انجمن تولید کنندگان فولاد ایران حجم صادرات 10 صادرکننده برتر فولاد ایران در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 76 درصد کاهش داشته و از 368 هزار تن به76 هزار تن رسیده است.فاصله زیاد بین دلار نیما تا بازار آزاد یکی از علل اصلی این اتفاق است.

 

6-شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: در هفته دوم خرداد ماه سال ۱۴۰۳ بیش از یک هزار و ۲۵۴ میلیارد تومان سود از طریق اطلاعات سامانه سجام به حساب سهامداران واریز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *