گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز  دوشنبه  22 خرداد 1403

رشد 15 درصدی در یک روز
رشد 15 درصدی بانک تجارت در یک روز

رشد 15 درصدی بانک تجارت در یک روز

شاخص کل

0.15+%

3,081+

2,081,021

شاخص هم وزن

0.01-%

45-

674,961

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز سه شنبه 22 خرداد ماه ۱۴۰۳  با افزایش 3081  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 81 هزار و 21 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 45  واحدی به عدد 674961 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  سه شنبه  22 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 22 خرداد 1403
ارزش معاملات 22 خرداد 1403
نمودار پول درشت 22 خرداد
نمودار پول درشت 22 خرداد

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 3152

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2716

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

407-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

131- 

ارزش معاملات خرد بازار 3152  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش بالا تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2716  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 407 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 131  میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 22 خرداد
نمادها 22 خرداد

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

33%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

67%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 200 میلیارد تومان)

63 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 444 میلیارد تومان)

235

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

شپنا

وبملت

شستا

وتجارت

شبندر

ذوب

شتران

خودرو

وبملت

شستا

فولاد

شپنا

بوعلی

فولاد

سرانه ها 22 خرداد
سرانه ها 22 خرداد

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

31

قدرت خریدار به فروشنده

0.9

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

35

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

بانکی

خودرو

فلزات اساسی

شیمیایی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

وبملت

وتجارت

وخارزم

خودرو

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

ثاژن

ثعتما

حپرتو

سمتاز

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

8287

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

141

قیمت دلار آزاد (تومان)

59100

قیمت دلار حواله (تومان)

42516

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

39%

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز  سه شنبه  22 خرداد  1403

نقشه بازار 22 خرداد
نقشه بازار 22 خرداد

اخبار مهم روز:

1-بانک مرکزی نتایج ششمین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال 1403 را (مورخ 16 خرداد ماه 1403) اعلام کرد، همچنین تاریخ برگزاری حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ 22 خرداد ‌ماه سال جاری خواهد بود. در حراج مرحله ی ششم هیچ کدام از اوراق دولتی خریدار نداشت. منبع: بانک مرکزی

2-معاون ارزی بانک مرکزی گفت سرانجام ۸ سال پس از ابلاغ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در سال ۱۳۹۴، تعهدات ارزی موضوع ماده (۴۶) قانون مزبور تعیین تکلیف نهایی شد و در مسیر تسویه قرار گرفت.دکتر آرام گفت: این اقدام علاوه بر بهبود شفافیت ترازنامه بانک‌ها، بستر لازم برای تعیین تکلیف و تسویه نهایی تعهدات ارزی گذشته و آزادسازی وثایق تعداد زیادی از شرکت‌ها، تجار و فعالین اقتصادی را در ارتباط با چندین هزار ثبت سفارش، فراهم خواهد کرد. این موضوع می‌تواند ترازنامه تعدادی از بانک‌های دولتی و برخی از بانک‌های فعال در بورس را نیز متاثر نماید. منبع: بانک مرکزی

3-مدیرعامل هلدینگ پترو پالایش اصفهان با بیان اینکه ۶.۲ میلیارد یورو پروژه برای هلدینگ تعریف کردیم، گفت: بر همین اساس توسعه اصلی ما با مجوزهای محیط‌ زیست در بندرعباس است که در حال ساخت یک پالایشگاه ۱۲۰ هزار بشکه‌ای هستیم. منبع: سایت پالایشگاه اصفهان

4-طبق اطلاعیه فرابورس شرکت بیمه ایران معین با نماد معین جلسه معارفه خودش را در دو نشست امروز و فردا چهارشنبه 23 خرداد برگزار می کند و در صف عرضه اولیه قرار می گیرد. بیمه ایران با مالکیت 95 درصدی سهامدار عمده ی این شرکت است. این شرکت بزرگترین شرکت بیمه اتکایی داخلی از لحاظ سرمایه است.

  1.  

5-بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی امروز آخرین مهلت بانک ها برای کاهش نرخ سود تا حداکثر 22.5 درصد است.

6-سود نقدی وتجارت 20 مهر ماه از طریق سامانه ی سجام پرداخت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *