گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز  چهارشنبه  23 خرداد 1403

وام ازدواج 320 میلیونی
وام ازدواج 320 میلیونی

وام ازدواج 350 میلیون شد

شاخص کل

0.28-%

5,804-

2,075,492

شاخص هم وزن

0.3-%

2,002-

672,968

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز چهار شنبه 23 خرداد ماه ۱۴۰۳  با کاهش 5804  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 75 هزار و 492 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 2002  واحدی به عدد 672968 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  چهار شنبه  23 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 23 خرداد 1403
ارزش معاملات 23 خرداد 1403
نمودار پول درشت 23 خرداد
نمودار پول درشت 23 خرداد

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2643

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2776

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

448-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

144+ 

ارزش معاملات خرد بازار 2643  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2776  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 448 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت مثبت 144  میلیارد تومان است که به معنی ورود  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 23 خرداد
نمادها 23 خرداد

وضعیت نماد های بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

22%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

78%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 163 میلیارد تومان)

45 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 622 میلیارد تومان)

302

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فولاد

وبملت

وامید

وتجارت

فملی

فولاد

وبملت

شستا

بوعلی

ذوب

فارس

فملی

شپنا

خودرو

سرانه ها 23 خرداد
سرانه ها 23 خرداد

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

28

قدرت خریدار به فروشنده

0.8

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

36

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

بانکی

فلزات اساسی

خودرو

شیمیایی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

وبملت

فملی

وتجارت

فولاد

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

پلاست

غمایه

ثاژن

کنور

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7954

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

135

قیمت دلار آزاد (تومان)

58900

قیمت دلار حواله (تومان)

42599

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

38%

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز  چهار شنبه  23 خرداد  1403

نقشه بازار 23 خرداد
نقشه بازار 23 خرداد

اخبار مهم روز:

1- بر اساس مصوبه مجلس تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال در سال آینده، ۳۵۰ میلیون تومان شد. منبع: خبرگزاری مهر

2- خزانه جواهرات ملی امروز پس از برگزاری مراسم رسمی بازگشایی که همیشه با حضور مسولان مربوطه از بانک مرکزی انجام می‌گیرد، میزبان علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان محترم بود. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، باتوجه به درخواست بازدید علاقه‌مندان از خزانه جواهرات ملی و نظر به اتمام عملیات عمرانی؛ این مجموعه از دوشنبه مورخ ۲۱ خرداد ماه ۱۴۰۳، همچون روال گذشته بازگشایی شد و در روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۵:۳۰ به منظور بازدید عموم برقرار خواهد بود. منبع: بانک مرکزی

3- محمد مومنی معاون مالی بانک دی در خصوص افزایش سرمایه این بانک به خبرنگار بورس۲۴ گفت: بانک دی  ۷ همت افزایش سرمایه  در دستور کار دارد که  در ۲ مرحله انجام خواهد شد.

4- طبق گزارش سایت گمرگ ایران ، در دوماهه نخست امسال ارزش صادرات غیر نفتی به 8 میلیارد دلار و ارزش واردات غیر نفتی به 9.1 میلیارد دلار رسید بنابراین تراز تجاری تجمعی در اردیبهشت ماه به منفی 1.1 میلیارد دلار رسید.

  1.  

5- دیروز مجمع عمومی عادی سالیانه کانون کارگزاران بورس برگزار شد. در انتخابات سال 1403 کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، اعضای این کانون با بالاترین رای اعتماد از ابتدای تاسیس تا کنون، به کارگزاری اقتصاد بیدار رای دادند و این کارگزاری به عنوان هیات مدیره کانون کارگزاران انتخاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *