گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز سه شنبه 29 خرداد 1403

4 صندوق طلای برتر
گزارش وضعیت بازار امروز سه شنبه 29 خرداد 1403

4 صندوق طلای برتر

شاخص کل

0.45-%

9,291-

2,036,025

شاخص هم وزن

0.16-%

1,046-

665,096

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز سه شنبه 29 خرداد ماه ۱۴۰۳  با کاهش 9291  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 36 هزار و 25 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 1046  واحدی به عدد 665096 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  سه شنبه  29 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 29 خرداد 1403
ارزش معاملات 29 خرداد 1403
نمودار پول درشت 29 خرداد
نمودار پول درشت 29 خرداد

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2249

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2699

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

337-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

283- 

 

ارزش معاملات خرد بازار 2249  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2699  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 337 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 283  میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 29 خرداد
نمادها 29 خرداد

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

29%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

71%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 131 میلیارد تومان)

59 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 864  میلیارد تومان)

308

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فولاد

فولاد

فملی

شستا

نوری

ذوب

فارس

وتجارت

خودرو

فملی

بوعلی

شپنا

خساپا

خودرو

 

 

سرانه ها 29 خرداد
سرانه ها 29 خرداد

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

28

قدرت خریدار به فروشنده

0.9

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

32

 

 

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

فلزات اساسی

خودرو

شیمیایی

بانک

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

فولاد

کماسه

وتجارت

فملی

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

دسینا

وآفری

تپمپی

غپآذر

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

 

ارزش ریالی بازار (همت)

7736

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

131

قیمت دلار آزاد (تومان)

59400

قیمت دلار حواله (تومان)

42809

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

39%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

 

قاب پایانی بازار امروز  سه شنبه  29 خرداد  1403

نقشه بازار 29 خرداد
نقشه بازار 29 خرداد

اخبار مهم روز:

1-طبق ابلاغیه سازمان امور مالیاتی، واردات طلا، پلاتین، نقره به صورت خام از طریق مبادی رسمی کشور مجاز بوده و از پرداخت عوارض گمرکی و هر گونه مالیات از قبیل مالیات عملکرد و ارزش افزوده معاف است و از نظر منشا ارز مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. اعتبار این مصوبه از ابتدای اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ تا پایان فروردین ۱۴۰۴ خواهد بود.

2-مجید عشقی رئیس سازمان بورس از تصمیمات اتخاذ شده در جلسه هیئت مدیره سازمان بورس خبر داد و اعلام کرد که در جریان این جلسه، با پیشنهاد بورس تهران مبنی بر تمدید مهلت یکساله شرکت‌های ایران خودرو و سایپا جهت خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت موافقت شده است و همچنین، پس از ارائه گزارش کارشناسی مدیریت نظارت بر بازار در خصوص دامنه نوسان و بررسی سناریو‌های مختلف، مقرر شد دامنه نوسان معاملات در کلیه بازار‌ها به استثنا بازار پایه از تاریخ ۱۴۰۳/۰۴/۰۹ به ۶+- تغییر کند. دامنه نوسان صندوق ها نیز به 10+- تغییر می کند.

3-سید علیرضا میرمحمد صادقی عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با اعلام اینکه طبق قانون باید معادل ریالی ۵۱۰ میلیون دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار بورس تزریق شود، اعلام کرد: از این میزان تاکنون حدود ۴۵۰ میلیون دلار به بازار سرمایه تزریق شده و حدود ۶۰ میلیون دلار باقی مانده که این ۶۰ میلیون دلار نیز طی سه مرحله وارد بورس می‌شود. در نخستین مرحله مقرر شد ۲۰ میلیون دلار با نرخ ETS از منابع صندوق توسعه ملی یعنی تقریبا ۸۰۰ میلیارد تومان تا روز سه‌شنبه به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود و صندوق بتواند به وظایف قانونی خود در قبال حمایت از بازار سرمایه و سهام‌داران بورس عمل کند. میرمحمد صادقی گفت: تزریق ۸۰۰ میلیارد تومان به بازار سرمایه در روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ و برنامه‌ریزی برای واریز دو مرحله‌ بعدی هم بزودی از جمله گام‌های مهم و تأثیرگذار برای کمک به رونق به این بازار است. منبع: سنا

4-وزیر نفت با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم ۳۰۰ پروژه با ارزش سرمایه‌گذاری ۱۳۰ میلیارد دلار تعریف و بخشی از آن نیز تکمیل شده است، اعلام کرد: در این سه سال عمر دولت مردمی، ۱۵۳ پروژه نفتی به ارزش بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید. وزیر نفت افزود: پارسال رشد اقتصادی گروه نفت ۲۰درصد بود. در سال ۱۴۰۱ نیز رشد این بخش ۱۰درصد ثبت شد که بالاترین رشد اقتصادی بین بخش‌های دیگر اقتصاد بود.وی به امضای چهار قرارداد به ارزش ۲ میلیارد دلار در آیین امروز اشاره کرد و توضیح داد: در مجموع با اجرای این قراردادها حدود ۸۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت و ۱۱۵ هزار بشکه به ظرفیت فرآورش نفت خام کشور افزوده خواهد شد. منبع: شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *