گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز یکشنبه 3 تیر 1403

گزارش وضعیت بازار امروز یکشنبه 3 تیر 1403

رشد انفجاری بیت کوین

شاخص کل

%0.21+

4,357+

2,052,008

شاخص هم وزن

0.03-%

170-

665,808

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز یکشنبه 3 تیر ماه ۱۴۰۳  با افزایش 4357  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 52 هزار و 8 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با کاهش 170  واحدی به عدد 665808 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  یکشنبه  3 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 3 تیر 1403
ارزش معاملات 3 تیر 1403
نمودار پول درشت 3 تیر 1403
نمودار پول درشت 3 تیر 1403

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 2596

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2591

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

334-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

102- 

ارزش معاملات خرد بازار 2596  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش بالا تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2591  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 334 میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 102  میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 3 تیر 1403
نمادها 3 تیر 1403

 

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

44%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

56%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 164 میلیارد تومان)

88 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 506  میلیارد تومان)

185

 

7 نماد تاثیر گذار بر شاخص

7 نماد پر تراکنش بازار

فملی

وبملت

کگل

خودرو

نوری

شستا

وامید

ذوب

بوعلی

ومعادن

فولاد

فولاد

وبملت

خساپا

 

 

سرانه ها 3تیر 1403
سرانه ها 3تیر 1403

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

26

قدرت خریدار به فروشنده

0.9

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

30

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

فلزات اساسی

شیمیایی

بانک

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

وبملت

خاور

خودرو

شستا

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

غبهنوش

زکشت

شملی

مبین

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7668

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

129

قیمت دلار آزاد (تومان)

59700

قیمت دلار حواله (تومان)

42952

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

39%

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز  یکشنبه  3 تیر  1403

نقشه بازار 3 تیر 1403
نقشه بازار 3 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1-سیزدهمین جلسه حراج سکه طلا در روز دوشنبه مورخ ۴ تیرماه ماه ۱۴۰۳، برگزار خواهد شد. این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به آدرس اینترنتی ice.ir برگزار می شود و دارایی موضوع سیزدهمین حراج، تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته بندی است. منبع: مرکز مبادله

2-به نقل از سپرده‌گذاری مرکزی، جزییات واریز سود در ۳ ماه نخست امسال حاکی از آن است که ۱۳۷ ناشر حاضر در بازار سهام، سود جاری، سنواتی و حق تقدم ۹ میلیون و ۴۲ هزار و ۵۲۲ سهامدار که شامل ۱۰ هزار و ۲۷ میلیارد تومان می شود را با استفاده از بستر سامانه سجام پرداخت کرده‌اند. منبع: سنا

3-جاستین بنت، تحلیلگر ارزهای دیجیتال، هشدار داد که قیمت بیت کوین می‌تواند به سطوح پایین‌تری سقوط کند. براساس تحلیل او، بیت کوین ابتدا ممکن است تا ۶۰,۷۵۱ دلار کاهش یابد، سپس به حدود ۶۳ هزار دلار بازگردد و در نهایت به کمتر از ۵۴ هزار دلار برسد.

4-مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از تسویه بی سابقه مطالبات مراکز درمانی دولتی، دانشگاهی و خصوصی طرف قرار داد این سازمان و استمرار پرداخت بهنگام مطالبات مراکز طرف قرار داد این سازمان در ماه های آینده خبرداد. منابع تامین شده معادل 23 همت بوده است و بر زنجیره صنعت دارو و درمان تاثیر دارد. 5 همت مربوط به شرکت های داروساز داخلی بوده است. این اتفاق موجب کوتاه تر شدن دوره ی وصول مطابات در صنعت دارو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *