گزارش روزانه وضعیت بازار, گزارش وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز چهارشنبه 30 خرداد 1403

35 درصد سود ثابت
گزارش وضعیت بازار امروز چهار شنبه 30 خرداد 1403

35 درصد سود ثابت

 

شاخص کل

0.38+%

7,827+

2,044,192

شاخص هم وزن

0.09+%

594+

665,748

 

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز چهار شنبه 30 خرداد ماه ۱۴۰۳  با افزایش 7827  واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 44 هزار و 192 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 594  واحدی به عدد 665748 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز  چهار شنبه  30 خرداد ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

ارزش معاملات 30 خرداد 1403
ارزش معاملات 30 خرداد 1403
نمودار پول درشت 30 خرداد
نمودار پول درشت 30 خرداد

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 3172

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 2561

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

25+

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

138- 

 

 

ارزش معاملات خرد بازار 3172  میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش پایین تر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 2561  میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی مثبت 25 میلیارد تومان است که به معنی ورود  پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 138  میلیارد تومان است که به معنی خروج  پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

نمادها 30 خرداد
نمادها 30 خرداد

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

53%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

47%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 203 میلیارد تومان)

134 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 554  میلیارد تومان)

160

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

فولاد

شستا

فملی

فولاد

شستا

خودرو

شپنا

ذوب

شبندر

کاما

وغدیر

شپنا

فخوز

ثشاهد

 

 

سرانه ها 30 خرداد
سرانه ها 30 خرداد

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

39

قدرت خریدار به فروشنده

1.2

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

33

 

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

فلزات اساسی

شیمیایی

انبوه سازی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

ثفارس

فولاد

خودرو

شستا

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

کابگن

نبروج

گپارس

رفاه

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

 

ارزش ریالی بازار (همت)

7784

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

132

قیمت دلار آزاد (تومان)

59400

قیمت دلار حواله (تومان)

42809

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

39%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

قاب پایانی بازار امروز  چهار شنبه  30 خرداد  1403

نقشه بازار 30 خرداد
نقشه بازار 30 خرداد

اخبار مهم روز:

1-به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بعد از طی مراحل مطالعاتی اولیه، طراحی پروژه ریال دیجیتال از سال 1400 و پس از اخذ مجوزهای لازم از شورای پول و اعتبار در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت و متعاقباً اجرای فاز پیش‌آزمایشی از ابتدای سال 1401 آغاز گردید که پس از بررسی دستاوردهای فاز پیش آزمایشی، فاز آزمایشی محدود این پروژه از خرداد ماه 1402 آغاز شد. با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، با مشارکت فعال شبکه بانکی، و همکاری‌های لازم در شبکه پرداخت کشور، از تیرماه سال ۱۴۰3 با مشارکت دو بانک ملت و تجارت پروژه یادشده وارد مرحله گسترده فاز آزمایشی با امکان بهره‌برداری عمومی خواهد شد. منبع: بانک مرکزی

2-دیروز با معامله ۲۴۴ کیلوگرم شمش طلا در حراج سی و سوم مرکز مبادله ایران، حجم کل معاملات شمش در این مرکز به ۵۴۱۳ کیلوگرم رسید. از مجموع ۲۹۰ کیلوگرم شمش طلای عرضه شده در حراج های عمده و خرد تالار معاملات طلای این مرکز، ۲۴۴ کیلوگرم با میانگین قیمت چهار میلیارد و ۳۸۲ میلیون تومان به ازای هر شمش طلای استاندارد معامله شد. منبع: مرکز مبادله

3-عباس علی آبادی امروز در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو اظهار کرد: باید ایران را صنعتی کنیم. به نظر می‌رسد که پتانسیل صنعتی شدن بیش از هر چیز در کشور مهیا است. وی افزود: بیش از ۶۰ درصد از حوزه خودروسازی با صنایع دیگر ارتباط دارد. باید در کشور قطعات اصلی خودرو را مدنظر گرفته و مهندسی خودرو هم باید افزایش یابد. امروز آن چیزی که در خودرو اهمیت دارد مهندسی است. همچنین بیش از یک و نیم میلیون خودرو تا پایان سال تولید خواهد شد. امروز یکی از انتقادها این است که کیفیت خودروهای کشور باید افزایش یابد چرا که امروز انتقادهای زیادی به این صنعت وارد است. منبع: اقتصاد آنلاین

4-طبق اطلاعیه بورس تهران و فرابورس ایران پذیره نویسی دو صندوق اهرمی جدید با نماد بیدار و نارنج از تاریخ 2 تیرماه 1403 شروع می شود. لازم به ذکر است در زمان پذیره نویسی قیمت واحدهای این صندوق ها حباب ندارد.

5-شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین با نماد شرنگی بیان داشت نرخ فروش کلیه رنگ‌های ساختمانی تزئینی بطور میانگین ۲۰ الی ۲۵ درصد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *