گزارش وضعیت بازار, گزارش روزانه وضعیت بازار

گزارش وضعیت بازار امروز شنبه 9 تیر 1403

گزارش وضعیت بازار امروز شنبه 9 تیر 1403

قیمت دلار تا دور دوم انتخابات

شاخص کل

0.52+%

10,892+

2,096,024

شاخص هم وزن

0.8+%

5,398+

678,661

وضعیت شاخص ها:

شاخص کل بورس روز شنبه 9 تیر ماه ۱۴۰۳ با افزایش 10892 واحدی بر روی کانال ۲ میلیون و 96 هزار و 24 واحد آرام گرفت و همچنین شاخص هم وزن با افزایش 5398 واحدی به عدد 678661 واحد رسید.

در محاسبه ی شاخص کل سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص کل دارند ولی در  شاخص هم وزن اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری ندارد و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود. وقتی شاخص هم وزن منفی است یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار کاهش‌یافته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد یعنی بازدهی بیش از نصف شرکت‌های بازار رشد کرده است. تحلیلگران از مقایسه این دو شاخص با یکدیگر متوجه می شوند رشد یا افت بازار مربوط به سهام بزرگ تر بازار بوده است یا کلیت بازار در این اتفاق نقش داشتند.

در ادامه به بررسی مهمترین پارامترهای بازار امروز شنبه 9 تیر ماه ۱۴۰۳ می پردازیم:

وضعیت جریان نقد بازار

ارزش معاملات خرد بازار امروز (میلیارد تومان)

 3665

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد (میلیارد تومان)

 3052

ورود/خروج نقدینگی حقیقی (میلیارد تومان)

129-

ورود/خروج نقدینگی صندوق های درآمد ثابت (میلیارد تومان)

336- 

ارزش معاملات خرد بازار 3665 میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین هفتگی خودش بالاتر قرار گرفت. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد بازار 3052 میلیارد تومان می باشد. تراز نقدینگی حقیقی منفی 129 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول حقیقی می باشد. تراز نقدینگی صندوق های درآمد ثابت منفی 336 میلیارد تومان است که به معنی خروج پول  صندوق های درآمد ثابت می باشد.

برآیند خرید و فروش حقیقی درشت بازار عموما منفی هست چراکه خریداران درشت معمولا در محدوده ای به صورت آرام و با صبوری وارد می شوند فلذا در نمودار بیشتر اثر فروش های درشت را مشاهده می کنید. در صورتی که شیب میانگین پول درشت حقیقی (خط قرمز) گارد صعودی بگیرد (حتی با وجود منفی بودن میانگین) یک سیگنال مثبت به حساب آمده و به دنبال آن ورود پول حقیقی (خط آبی) در بازار اتفاق می افتد.

وضعیت نمادهای بازار

تعداد نمادهای مثبت بازار (درصد)

52%

تعداد نمادهای منفی بازار (درصد)

48%

تعداد نمادهای صف خرید (به ارزش 137 میلیارد تومان)

55 

تعداد نمادهای صف فروش (به ارزش 303 میلیارد تومان)

106

 

 

 

 

7 نماد تاثیرگذار بر شاخص

7 نماد پرتراکنش بازار

نوری

ذوب

بوعلی

فولاد

حکشتی

خودرو

تاپیکو

شستا

شستا

وبملت

فملی

شپنا

کنور

بوعلی

 

 

سرانه خرید معاملات حقیقی (میلیون تومان)

33

قدرت خریدار به فروشنده

0.9

سرانه فروش معاملات حقیقی (میلیون تومان)

35

 

صنایع و نمادهای مورد توجه بازار

صنایع با بیشترین ارزش معاملات

خودرو

شیمیایی

فلزات اساسی

انبوه سازی

نمادهای با بیشترین ارزش معاملات

ثفارس

خودرو

وبملت

بوعلی

نمادهای با حجم معاملات مشکوک

ممسنی

کنور

کازرو

غالبر

 

صنایع با بیشترین ارزش معاملات در واقع همان صنایع مورد توجه بازاراند، در صورتی که ارزش معاملات خرد بازار بالا باشد و رونق در بازار را شاهد باشیم از این قسمت متوجه می شویم که جریان نقد در کدام صنایع بیشتر است. همچنین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات به ما نشان می دهد که کدام شرکت ها در روز جاری مورد توجه بازار بوده اند. منظور از نمادهای با حجم معاملات مشکوک نمادهایی است که حجم معاملات امروز آنها بیش از چهار برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است، قبل از معاملات این نمادها حتما به وضعیت تکنیکال سهم دقت کنید.

ارزش ریالی بازار (همت)

7821

ارزش دلاری بازار (میلیارد دلار)

129

قیمت دلار آزاد (تومان)

61300

قیمت دلار حواله (تومان)

43017

فاصله دلار نیما تا بازار آزاد (درصد)

43%

 

پارامتر ارزش دلاری بازار سرمایه میانگین تاریخی در محدوده ی 200 میلیار دلار داشته است تحلیلگران از این پارامتر جهت تشخیص حبابی بودن بازار استفاده می کنند بصورتی که اگر ارزش دلاری روز بازار از میانگین تاریخی خودش فاصله بگیرد بازار را حبابی در نظر می گیرند.

حدود 70 درصد صنایع بازار بصورت مستقیم و غیر مستقیم صنایع دلاری هستند فلذا نرخ دلار برای سودآوری این صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، هر چه فاصله بین نرخ دلار حواله نیمایی با نرخ دلار بازار آزاد بیشتر شود احتمال اینکه نرخ دلار حواله نیما افزایش پیدا کند بیشتر شده و در نتیجه امید به سودآوری صنایع دلاری نیز بیشتر می شود. هر چه این فاصله با اعمال سیاست های تثبیتی بیشتر باشد رانت واردکنندگان بیشتر خواهد بود و صادرتر کنندگان انگیزه ای برای صادرات نخواهند داشت.

 

 

قاب پایانی بازار امروز شنبه 9 تیر 1403

اخبار مهم روز:

1- پذیره نویسی صندوق بخشی صنعت سیمان کاریزما با نماد سیمانا از امروز شنبه 9 تیرماه 1403 آغاز خواهد شد. باید توجه داشت صنعت سیمان یکی از پرطرفدارترین و سودآورترین صنایع بورسی ایران است.

2- نرخ بهره بین بانکی در هفته ی منتهی به چهارشنبه 6 تیر ماه 1403 بدون تغییر ۲۳.۶۶ درصد باقی ماند. منبع: بانک مرکزی

3-قیمت دلار حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران با اندکی افزایش به 430174 ریال رسید. منبع: مرکز مبادله

4- خبر ممنوعیت فروش طلای دست دوم از سوی کیومرث امیریان، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران در روز‌های گذشته اعلام شد و طلا فروشان دارای مجوز فروش طلای دست دوم یک ماه فرصت دارند مجوز خود را تغییر دهند و در غیر اینصورت با متخلفان برخورد خواهد شد.

5- در ادامه فرآیند انتخابات دوئل انتخابات بین پزشکیان و جلیلی شکل گرفته است در نهایت با مشارکت 40 درصدی انتخابات به دور دوم کشیده شد. رای گیری دور دوم جمعه هفته آینده 15 تیر ماه برگزار می شود.

در این فاصله آقایان پزشکیان و جلیلی با هم به رقابت پرداخته و فرصت تبلیغات برای دور دوم را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *